Zpět O krok zpětNapište nám>>
Přidat k oblíbeným>>

Bácovice
Čelistná
Červená Řečice
Čížkov
Dobrá Voda
Kojčice
Krasíkovice
Křelovice
Libkova Voda
Litohošť
MSL Pelhřimov
Mezná
Nová Buková
Nový Rychnov
Olešná
Pavlov
Pelhřimov
Hotel Křemešník
Proseč p. Křem.
Putimov
Rynárec
Střítež p. Křem.
Útěchovice
Útěchovičky
Velký Rybník
Vokov
Vyskytná
Zachotín
Zajíčkov
Žirov
Počítáno
od 14.11.2006
Untitled Document

Rynárec

Obyvatel: 534
Výměra obce: 597,82 ha
Příslušnost obce k úřadům:Stavební - Pelhřimov, matriční - Pelhřimov, finanční - Pelhřimov, katastrální - Pelhřimov, pozemkový - Pelhřimov, celní - Pelhřimov, okresní soud - Pelhřimov

Význam jména: Z německého osobního jména Reinhart = Rynhart, tedy Rynhartův dvůr

První písemná zmínka je z roku 1203. Původně samostatný statek, majiteli byli vladykové z Rynárce, posledním předhusitským držitelem byl Václav z Rynárce. Po jeho smrti došlo k majetkovým sporům, které musel řešit český král Ladislav Pohrobek. Statek byl v průběhu 16. století několikrát dělen, menší část rynáreckého zboží koupil dne 14. srpna 1565 Karel Říčanský z Říčan, již roku 1584 jej však pelhřimovští prodali Kryštofu Léskovcovi na Rychnově, který vlastnil i druhou, větší část rynáreckého panství.
Roku 1850 se Rynárec stal samostatnou obcí, k níž byly postupně připojovány osady Vokov (1964), Zajíčkov, Rovná, Mezná a Vratišov (1986). Od roku 1980 byla obec přičleněna k Pelhřimovu. Opět samostatnou se stala až v roce 1990.

V obci se nachází kostel sv. Vavřince, vysvěcený 13. června 1203 XVII. biskupem Danielem II. O rychlosti průběhu kolonizace na našem území nás informuje tzv. Rynárecká listina, vydaná v květnu roku 1203 pražským biskupem Danielem II., pro faráře v Rynárci.
V Rynárci se nachází roubená stodola z 18. století, charakteristická vyšší roubenou konstrukcí a jednoduchým hambalkovým krovem (č.p. 33).
V roce 1904 se podle dostupných údajů začalo v Rynárci hrát divadlo pod vedením učitele Jana Belohlava. K založení spolku divadelních ochotníků došlo v roce 1921. Za deset let své existence sehrál soubor 34 představení. Jako host s ním někdy vystupovala Jarmila Kurandová, tehdy členka divadla v Olomouci. Činnost spolku pokračovala i po roce 1931; o této etapě se však záznamy nedochovaly. V šedesátých letech se majitelem budovy, kde se divadlo hrálo, stalo spotřební družstvo Jednota. Při rekonstrukci bylo zbouráno jeviště a zničeny dekorace, což znamenalo na dlouhá léta konec rynáreckého ochotnického divadla. Současný divadelní soubor byl založen v roce 1988, a to díky iniciativě Václava Mudry a Miroslava Kumžáka. Uvádějí jednu hru ročně o 17 představeních. V Rynárci působí Jezdecký klub Cavalier Rynárec, který má v současnosti velmi úspěšnou jezdkyni v Radce Dvořákové. V letech 1999 až 2000 na jezdeckém přeboru oblasti Vysočiny získala se svými koňmi první tři místa. V soutěži Amazonka 2000 v Kolíně se s koněm Dukar umístila na 1. místě a na mistrovství ČR 2000 v Opavě se stejným koněm obsadila 4. místo. Další jezdkyně téhož oddílu Martina Mudrová získala v letošním roce s klisnou Lamenta 1. místo na Mistrovství republiky ve všestrannosti juniorů konaném v Pardubicích.

Společenské akce:
Vánoční turnaj ve stolním tenise - 25. 12.
Sportovní rybolov - v průběhu roku (ČRS Pelhřimov)
Pohár starosty obce v požárním sportu - srpen
Pohádková cesta lesem + pálení
čarodejnic, besídky pro děti - 31. 4.
Futsal - malá kopaná - jaro - podzim
zájezdy, apod.

Další nabídka: Hřiště, tenisový kurt, tělocvična, autobusové spojení, autoservis, hasičský sbor, kadeřnictví, kostel, kulečník, možnost koupání, pošta, restaurace, veřejný telefon, vlakové spojení.

Kontakt: Telefon: 565 382 353
Divadelní soubor Rynárec (p. Mudra, p. Kumžák): 565 382 382

URL: http://www.rynarec.cz
email: rynarec@seznam.cz

Po najetí myší na miniaturu fotografie se zobrazí její popis.


Virtuální prohlídka:

Home page