Zpět O krok zpětNapište nám>>
Přidat k oblíbeným>>

Bácovice
Čelistná
Červená Řečice
Čížkov
Dobrá Voda
Kojčice
Krasíkovice
Křelovice
Libkova Voda
Litohošť
MSL Pelhřimov
Mezná
Nová Buková
Nový Rychnov
Olešná
Pavlov
Pelhřimov
Hotel Křemešník
Proseč p. Křem.
Putimov
Rynárec
Střítež p. Křem.
Útěchovice
Útěchovičky
Velký Rybník
Vokov
Vyskytná
Zachotín
Zajíčkov
Žirov
Počítáno
od 14.11.2006
Untitled Document

Nová Buková

Obyvatel: 90
Výměra obce: 515,59 ha
Příslušnost obce k úřadům:Stavební - Horní Cerekev, matriční - Horní Cerekev, finanční - Pelhřimov, katastrální - Pelhřimov, pozemkový - Pelhřimov, celní - Pelhřimov, okresní soud - PelhřimovVýznam jména: Pomístní jméno, název místa, kde byla obec založena, kde rostly buky

Obec je zasazena do krásného prostředí Českomoravské Vysočiny. První písemná zmínka o obci je z roku 1203. Původně to byl samostatný statek, který se nejpozději počátkem 16. století stal součástí panství Horní Cerekev. Kolem roku 1584 se stala znovu samostatnou obcí. V roce 1590 vystavěl Arnošt Leskovec ve vsi tvrz, které se říkalo Nová Buková. Od roku 1692 pak již byla definitivně součástí panství Horní Cerekev.
Od roku 1850 se stala samostatnou obcí, v roce 1975 byla opět přičleněna k Horní Cerekvi a od roku 1992 je znovu samostatnou obcí.
Místní kaple, jejíž stavba byla hrazena z příspěvků občanů byla vysvěcena v roce 1901. Dále je v obci památník padlým z 1. světové války. Přibližně 200 metrů za obcí směrem na Horní Cerekev je pomník, připomínající vznik samostatné ČSR.
Po pravé straně směrem na Horní Cerekev je na hranici obce kamenný sloup "boží muka". Podél spojnice bodů: vrch Troják - Nová Buková - vrch Křemešník probíhá evropské rozvodí řek Labe a Dunaj. Střecha železničního strážního domku rozděluje vodní toky do Severního a Černého moře, tzv. hlavní evropská rozvodnice.
Obcí prochází první žlutá trasa. Vychází od studánky Páně na Javořici, vede hlubokými lesy přes hrad Janštejn do Horní Vsi, dále kopcovitým terénem do Hříběcí, na Novou Bukovou, Prachatický les, do Čejkova a Sázavy a stoupá až na Křemešník.

Společenské akce:
Masopust - únor
Oslava Velikonoc - březen
Pálení čarodejnic - 30. duben
Oslava "Lucek" - 13. prosinec
Silvestrovská zábava - 31. prosinec
Pouťová zábava - září
Společenský (sousedský) bál - únor
Akce pro děti - srpen
Obec se podílí na organizaci jednoho závodu ze seriálu mistrovství ČR horských kol. 1. ročník proběhl v roce 2002 ve spolupráci s obcí Horní Cerekev.

Další nabídka:
Pěší turistika, cykloturistika, běh na lyžích, autobusové spojení, vlakové spojení, kaplička

Ubytování:
Hotel Rustikal**** (Horní Cerekev), tel.: 565 396 130, e-mail: hotel@rustikal.org, web: www.rustikal.org

Kontakt:
Telefon: 565 396 482, mobil: 724 127 790

URL: http://www.novabukova.cz
email: obec.nova.bukova@quick.cz

Po najetí myší na miniaturu fotografie se zobrazí její popis.


Virtuální prohlídka:

Home page